انتخاب خودرو :

حالا نوبت آن رسیده که از بین گزینه های مختلف که برای خود در نظر گرفته اید ، مناسب ترین اتومبیل را انتخاب کنید  . برای این کار باید مشخصات فنی و وضعیت امکانات رفاهی و ایمنی خودرو ها را به دقت بررسی کنید . اطلاعات مورد نیاز خود را می توانید از کاتالوگ های عرضه شده در نمایندگی ها یا نشریات و سایت های خودرویی دریافت کنید . برای مقایسه خودروها و اطلاع از مشخصات و عملکرد آنها ، باید با افراد با تجربه و همین طور افرادی که قبلا این خودرو را خریداری کرده اند مشورت کنید و نظراتشان را در کنار یک دیگر قرار دهید و به بررسی آنها بپردازید . توجه داشته باشید که معمولا اشخاصی که قصد فروش اتومبیل را دارند ، بیشتر از آن تعریف می کنند . ضمنا بدانید ممکن است همه ی امکانات ذکر شده در کاتالوگ ها ، روی آن خودرو موجود نباشد . برای اطمینان از این امر باید با نمایندگی ها یا اتوگالری های عرضه کننده خودرو مورد نظرتان ، مذاکره کنید . در انتخاب خودرو مواردی چون : مصرف سوخت ، مدت گارانتی ، استهلاک قطعات و وضعیت خدمات پس از فروش را حتما در نظر بگیرید . وضعیت بازار فروش دست دوم نیز از مواردی هست که توجه کردن به آن حائز اهمیت بوده تا بعدا برای فروش خودرو به مشکل بر نخورید . خودروهایی که به تازگی وارد بازار می شوند ، قیمت بالایی دارند و اگر کمی صبر داشته باشید با افت قیمت مواجه می شوند . ورود نسل جدید یک خودرو به بازار موجب می شود قیمت نسل قبلی آن کاهش پیدا کند .

اتومبیل خود را از کجا خریداری کنیم ؟

برای خرید خودرو می توانید به سه صورت اقدام کنید : خرید از نمایندگی ، خرید از بازار آزاد و خرید از شرکت های لیزینگ که مورد آخر را اصلا پیشنهاد نمی کنیم زیرا مبلغ پرداخت بابت اقساط خودرو بسیار بیشتر از قیمت اصلی می شود . بهترین راه همان مراجعه به نمایندگی رسمی بوده تا در آنجا بتوانید خودرویتان را با رنگ و امکانات مورد نظر خریداری کنید . ضمن اینکه قیمت نمایندگی ها از بازار کمتر است ( تا چند سال پیش ، قیمت بعضی خودروهای بازار آزاد به دلیل دارا نبودن گارانتی ، ارزانتر از نمایندگی ها بود ) اما گاهی اوقات مشکلاتی رخ می دهد که مجبور می شوید به بازار ازاد مراجعه کنید . از جمله این موارد می توان به عدم عرضه مدل مورد نظر در نمایندگی ، موعد تحویل طولانی مدت و همچنین موجود نبودن رنگ مورد نظر در نمایندگی اشاره کرد .

هنگام خرید خودرو از نمایشگاه ها ، به معتبر بودن گارانتی آن توجه کنید و فراموش نکنید که ممکن است ، بعضی از خودروها واقعا صفر کیلومتر نباشند ! پس در روز خرید حتما یک فرد با تجربه را جهت تشخیص این موارد با خود همراه کنید .

نکته ی مهم دیگر این است که مدل اتومبیل با سال ساخت آن تفاوت دارد ، یعنی ممکن است یک خودرو مدل 2011 بوده اما در سال 2012 تولید شده باشد و این موضوعی است که حتی نمایشگاه داران نیز گاهی به آن توجه نمی کنند . هر سال با نزدیک شدن به پایان سال میلادی ، قیمت اتومبیل های وارداتی همان سال و سال های قبل ، کاهش چشمگیری پیدا خواهند کرد .

روز تحویل خودرو و اقدامات بعدی :

روزی که خودروی خود را تحویل می گیرید ، قبل از خروج از نمایندگی یا دور شدن از نمایشگاه ، با دقت و حوصله ی فراوان ، آن را بررسی کنید تا از لحاظ سلامت ظاهری و فنی آن مطمئن شوید . روشن شدن چراغ ها ، سیستم شیشه شوی و برف پاک کن ، عملکرد صحیح پدال ترمز ، باز و بسته شدن درها ، حرکت اهرم تعویض دنده ، عملکرد ترمز دستی و همچنین عملکرد تجهیزات الکترونیکی و برقی از جمله مواردی هستند که می توانید به سرعت آنها را مورد بررسی قرار دهید تا اگر مشکلی وجود داشت ، نسبت به رفع آن اقدام کنند . دقت داشته باشید همه ی امکانات و سفارش های درخواستی شما روی خودرو نصب شده باشد . در روزهای اول ، با احتیاط و ملایمت رانندگی کنید تا به وضعیت سواری خودرو و ابعاد عادت کنید . ضمنا ممکن است اتومبیل شما دارای ایراداتی باشد که قبل از حرکت ، مشخص نبوده است . سرویس های دوره ای خودرو را به موقع انجام دهید تا همواره وضعیت استاندارد خودرو حفظ شده و از عمر مفید خودرو کاسته نشود . به شما اطمینان می دهیم با رعایت این موارد ، تصمیم گیری برای خرید اتومبیل مورد نظرتان آسان تر شده و هرگز از خرید آن پشیمان نخواهید شد .

 


برچسب‌ها: راهنمای خرید خودروی صفر کیلومتر

تاريخ : ۹۱/۰۵/۱۲ | | نویسنده : سید حمید رضا باب الحوایجی |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.